Potápěčská safari z Dahabu

Potápěčská safari z Dahabu

Kromě potápění z břehu v blízkém okolí Dahabu, můžou potápěči vyrazit na celodenní safari na velbloudech, džípech nebo lodí na vzdálenější, méně navštěvované lokality.JEEP SAFARI - potápěčské safari džípem

Poněkud dál na sever nebo na jih od Dahabu se nacházejí další zajímavé lokality. Jsou jíž mimo dosah jednodenního výletu na velbloudech, avšak s menšími či většími obtížemi lze tam dojet džípem Toyota Landcruiser.

Jeep Safari - Nabeq

Ras Mamlach

Mys Ras Mamlach se nachází asi v polovině cesty mezi Dahabem a Nuweibou. Múžeme se tam dopravit z Blue Hole přes Ras Abu Gallum na velbloudech a dále asi 10 km beduínským pickupem. Pohodlněji je to však džípem Toyota Landcruiser z Dahabu prašnou cestou přes hory a nepříliš malebnou oázu Bir Sehrir.
Málo navštěvované, odlehlé místo, kam téměř nikdo z Dahabu nejezdí. Občas sem přijedou potápěči z Nuweiby. Mys je charakteristický vysokým antenním stožárem. Na pobřeží tu najdeme asi tři pukliny široké téměř metr a půl a dlouhé 20 až 30 m vyplněné mořskou vodou. Údajně se vytvořily po zemětřesení v roce 1994 nebo 1993, to si už beduíni přesně nepamatují. Přímo vybízí k průzkumnému ponoru. Jak jsou hluboké? Co tam je dole…? 
A o menší písčité jámě vykládají beduíni, že během zemětřesení sa tam propadnul pasoucí se velbloud. Teprve po několika dnech se povedlo ho vytáhnout. Z jižní strany mysu je písčitá pláž s lagunou a snadným vstupem do vody. Skalnaté svahy příkře klesají do hlubiny. Skály jsou porostlé množstvím korálů, především měkkých bujících v proudech omývajících mys. Svah je rozbrázděn množstvím kaňonů a štěrbin. Potkat tu můžeme občas i větší ryby jako napoleona, barakudu a také želvy.

Kousek na jih se nachází hluboká podmořská jeskyně. Potápění v ní je povolenou pouze certifikovaným jeskynním potápěčům. Její tvarování s množstvím slepých kavern a nebezpečí rychlého zakálení vody je pro nezkušené přímo zradné. Údajně v 90-tých letech tam byla skupina 14 rekreačních potápěčů. Polovina se šla potápět do jeskyně, když se nevraceli, ostatní se tam rovněž potopili, aby je hledali – nikdo se už nevynořil.
Jeep Safari
Camel Safari

PLANET DIVERS

» Planet Divers

RSS feed

Kurzovní lístek


100USDunable to connect
100EURunable to connect
100GBPunable to connect
100RUBunable to connect